Prosecco
Prosecco
je názov talianskeho vína, predtým tiež názov biele odrody viniča. Je odvodený od dediny, ktorá je súčasťou Terste v severnom Taliansku. Od roku 2010 smie byť Prosecco používané len na označovanie pôvodu vína, odroda sa teraz volá Glera. Slovo Prosecco sa rozdeľuje na 2 časti pre, ktoré znamená čisto pre a Secco, ktoré sa prekladá ako tvrdý alebo suchý.
Prosecco s ochranou pôvodu (Denominazione di origine controlli) sa vyrába v deviatich provinciách regiónov Benátsko (Veneto) a Friuli-Venezia Giulia (Friuli Venezia Giulia). Prosecco Superiore DOCG existuje v dvoch variantoch: Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, ktoré môže pochádzať jedine z provincie Treviso regiónu Veneto z oblasti medzi mestami Conegliano a Valdobbiadene (severne od mesta Treviso), a menšie Asolo Prosecco Superiore DOCG, vyrábané v blízkosti mesta Asolo.
Prvé tri kráľovské pivovary v bývalom Rakúsko-Uhorsku sa nachádzali v Tvrdomesticiach a Veľkých Uherciach pri Partizánskom a v Turdmenoch pri Balatone. O existencii týchto pivovarov sa zmieňuje listina kráľa Ladislava IV. z roku 1274. Pivovarníctvo na Slovensku dosiahlo najväčší rozmach v období rokov 1620 až 1650. Pivo sa vtedy varilo prakticky vo všetkých mestách a väčších obciach na Slovensku. Najväčší úpadok pivovarníctva nastal od roku 1850, kedy boli zavedené vysoké dane za varenie piva. Dnes je na Slovensku len 15 pivovarov a varenie piva je v nich ohrozené napriek tomu, že produkujú zlatý mok, ktorý patrí medzi najlepšie na svete.
Prosecco je hlavnou prísadou koktailu Bellini a môže byť lacnejšie náhradou za šampanské víno. Je tiež kľúčovou ingredienciou Spritz, kokteilu obľúbeného na severe Talianska.
Kopcovitá krajina s vinicami okolo miest Conegliano a Valdobbiadene bola v roku 2019 zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
zdroj: wiki